Наши партнеры

MenuFerdinand må forblive ude med skade

Engelsk fodbold

Rio Ferdinand må efter alt at dømme vente i længere tid med at komme igen efter sin skade. Det ser i hvert fald ud til, at han ikke er kommet ordentligt igen oven på sin skade i læggen.

Den engelske forsvarsspiller, Rio Ferdinand, er ikke kommet rigtig oven på sin skade i læggen, hvilket betyder at Manchester United-spilleren, må forlænge sin skadespause. Det vides ikke med sikkerhed, hvornår englænderen er kampklar.

”Vi ved ikke, hvor hans lægskade kom¬mer fra. Det kunne være fra hans ryg. En lægskade tager som regel to-tre ugers pause. Men der er ikke noget tegn på bedring. Vi undersøger, om det stammer fra hans ryg, men i mellemtiden er han ude,” udtaler klubbens manager, Alex Ferguson, til klubbens hjemmeside.

Midterforsvareren misser højst sandsynligt flere klubkampe og Englands venskabskamp mod Brasilien.Kommentér

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

*Top-menu
Menu