Наши партнеры

MenuFCN-midtbanespiller forlader klubben

Dansk fodbold

FC Nordsjællands svenske midtbanespiller, Andreas Dahl, har valgt at bytte klubben ud med Hammarby i hjemlandet, hvor han har signeret en aftale på tre et halvt år.

Den svenske FC Nordsjælland-midtbanespiller, Andreas Dahl, forlænger klubben efter halvandet år til fordel for Hammarby, som han har skrevet en kontrakt med, som lyder på tre et halvt år.

”Han nåede at spille en vigtig rolle i foråret, da han kom tilbage på holdet, og fik vist mange, hvad han kan og er lavet af. Vi ønsker ham held og lykke i Hammarby og giver ham en tak med på vejen for hans indsats i FC Nordsjælland,” forklarer klubbens sportschef, Jan Laursen, ifølge klubbens hjemmeside og uddyber:

”Det er lykkedes os at sælge en spiller på et svært marked, og når det samtidig er på en position, hvor vi tillader os at føle os godt besat, så ser vi salget af Andreas Dahl, som noget positivt for både Andreas og klubben.”

Dahl opnåede at score fire mål i 48 kampe for nordsjællænderne.Kommentér

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

*Top-menu
Menu