Наши партнеры

MenuFCN henter talent på ungdomskontrakt

Dansk fodbold

FC Nordsjælland har i Holbæk BI hentet den 16-årige angriber, Mohammed Asrihi, som starter på klubbens U18-hold.

Således har den blot 16-årige Asrihi været en stor profil i Holbæk, hvorfra han nu tager et skridt videre til FC Nordsjællands U18-hold. FC Nordsjællands chef for talenter, den tidligere landsholdsangriber Mark Strudal, er selv yderst tilfreds med erhvervelsen:

“Jeg er rigtig glad for at det er lykkedes at skrive med Mohammed, som vi har fulgt i flere år. Han er nok Nordvestsjællands største angrebstalent og et af de største talenter Holbæk har haft, inklusiv Christian Poulsen,” siger Strudal til klubbens hjemmeside.

Asrihi er noteret for to U16-landskampe for Danmark og har skrevet under på en kontrakt med FC Nordsjælland, som gælder frem til 2010.Kommentér

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

*Top-menu
Menu