FC Nordsjællands forsvarsspiller, Henrik Kildentoft, var nødsaget til at forlade grønsværen før tid, da holdet mødte Brøndby. Kildentoft pådrog sig en ankelskade, og han må nu sidde ude i omkring en måned.
FC Nordsjælland forsvarer Henrik Kildentoft blev ukampdygtig, da holdet mødte Brøndby i sidste weekend. Kildentoft pådrog sig en ankelskade og måtte derfor skiftes ud. I dag lød dommen på en skadespause på tre til fire uger.
”Henrik har forstuvet sin højre ankel pga. det vrid han fik i kampen mod Brøndby. Heldigvis er der ingen komplikationer, så med lidt held kan han blive klar til SAS Liga kampen mod HB Køge d. 21. november,” forklarer fysioterapeut i FC Nordsjælland, Jacob Møller, til klubbens hjemmeside.
”Når nu det er sket, så er det mit held i uheldet, at skaden kommer lige op til en landskampspause, så jeg nok kun kommer til at misse en enkelt kamp, hvis alt går vel. Lige efter kampen i søndags havde jeg også smerter i knæet og frygtede, at det kunne være værre end en forstuvet ankel, så diagnosen her er til at leve med, trods alt,” fortæller Henrik Kildentoft til klubbens hjemmeside.

d. 18/10/2025 22:58 |
Skriv et svar