Наши партнеры

MenuFCM-talent får langtidskontrakt

Dansk fodbold

Den 19-årige nigerianske midtbanespiller, Izunna Uzochukwu, har skrevet under på en femårig kontrakt med FC Midtjylland.

Den unge midtbanespiller Izunna Uzochukwu fik i maj debut for FC Midtjyllands SAS Liga-hold, og kort tid efter blev han mester med klubbens U19-hold. Nu har klubben valgt at belønne ham med en ny kontrakt, der løber frem til sommeren 2014.

”Han fortsætter jo FCM-traditionen med gode, centrale midtbanespillere fra Afrika. Først Femi, så Salami og næste mand i rækken kan meget vel blive Izunna,” siger cheftræner i FCM Thomas Thomasberg ifølge klubbens hjemmeside.

”Nu skal han først og fremmest vænne sig til tempoet i ligaen. Vi skal have hældt noget erfaring på ham, og så skal han have nogle lag på taktisk. Et er at dominere i U19-ligaen. Noget andet at gøre det rigtige under pres på Brøndby Stadion.”Kommentér

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

*Top-menu
Menu