Наши партнеры

MenuFCM sender nigerianer videre

Dansk fodbold

FC Midtjylland har i dag bekræftet, at man har solgt den nigerianske midtbanespiller Ayinde Jamiu Lawal til Skive.

Den 21-årige nigerianske midtbanespiller Ayinde Jamiu Lawal er i dag stoppet i FC Midtjylland, der har valgt at sælge ham til Skive i 1. division, hvor han har skrevet under på en kontrakt for de kommende tre år.

“Vi er glade for, at alle parter blev enige, så Lawal kunne komme til Skive. Vi har været rigtig glad for ham i klubben, og vi vil gerne takke ham for en god tid i FC Midtjylland,” siger FC Midtjyllands sportsdirektør Jens Ørgaard til klubbens hjemmeside.

FC Midtjylland hentede i sin tid Lawal fra klubbens samarbejdsklub FC Ebedei, og han har siden været på klubbens fodboldakademi. Nu skifter han så til Skive, hvor han også tidligere har været på en lejekontrakt.

“Vi sender Lawal afsted med ønskerne om al mulig held og lykke i fremtiden. Han var en god professionel hos os. Nu er det tiden, hvor han etablerer sig et andet sted i fodbolden,” lyder det også fra Ørgaard.Kommentér

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

*Top-menu
Menu