Наши партнеры

MenuFCM-midtbanespillers skadespause forlænget

Dansk fodbold

FC Midtjyllands midtbanespiller, Gheorghe Florescu, må væbne sig med yderligere tålmodighed, inden han kan gøre comeback for holdet. Cheftræneren regner ikke med, at Florescu er tilbage på træningsbanen i næste uge.

FC Midtjyllands Gheorghe Florescu, som døjer med en lille fibersprængning, har været stærkt savnet i klubbens forårskampe.

Midtbanespillerens skade trækker ud, og derfor tror FC Midtjyllands cheftræner, Thomas Thomasberg, ikke, at Florescu vil være tilbage på træningsbanen allerede i næste uge.

”Det tager desværre længere tid at få George klar, end vi havde håbet på. Jeg regner ikke med at se ham på træningsbanen i den næste uges tid,” udtaler FC Midtjyllands cheftræner, Thomas Thomasberg, til klubbens hjemmeside.

Rumæneren vil med garanti ikke være rådighed i de kommende kampe, hvor AC Horsens, Vejle og AGF venter.Kommentér

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

*Top-menu
Menu