Наши партнеры

MenuFCM-back ude i to uger

Dansk fodbold

FC Midtjyllands back, Kolja Afriyie, pådrog sig en skade ved mandagens træning. I går blev han scannet, hvorefter resultatet af scanningen i dag lå fast.

Den tyske back, Kolja Afriyie, som til dagligt spiller i FC Midtjylland, måtte forlade mandagens træning før tid, da han pådrog sig en skade.

I går blev Afriyie scannet og i dag kunne han se frem til resultatet af scanningen. Backen måtte derfor væbne sig med tålmodighed igennem hele natten, hvilket påvirkede hans nattesøvn.

”Jeg var meget bange tirsdag morgen. Natten havde været svær, fordi benet gjorde ondt og jeg ikke kunne finde hvile. Da jeg vågnede, var benet nærmest stift, og knæet gjorde meget ondt. Men heldigvis gik det ikke så galt,” forklarer Afriyie til klubbens hjemmeside.

Afriyie kunne ånde lettet op, da han blev præsenteret for resultaterne. Både hans menisk, korsbånd samt ledbånd var intakt, mens årsagen skulle findes i en lille blødning i hasen. Ifølge klubbens fysioterapeut, Nicklas Falkesgaard Pedersen, betyder dette, at han må sidde ude i to uger.Kommentér

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

*Top-menu
Menu