Наши партнеры

MenuFCK udpeger ny anfører

Dansk fodbold

FC København har udpeget forsvarsspilleren Ulrik Laursen til ny anfører i klubben. Københavnerne skulle finde en ny anfører efter den tidligere anfører, Michael Gravgaard, forlod klubben denne sommer.

FC København har denne sommer sagt farvel til klubbens anfører, Michael Gravgaard, og derfor har klubbens træner, Ståle Solbakken, brugt tid på at udpege en efterfølger til Gravgaard. Valget er faldet på midterforsvaren, Ulrik Laursen.

”Ulrik har erfaring fra såvel den danske liga som internationalt. Derudover har han tidligere prøvet at være anfører, og så spiller han samtidig et sted på banen, hvor naturlig lederskab er en vigtig forudsætning. Derfor var det oplagt at vælge Ulrik,”siger Ståle Solbakken til klubbens hjemmeside.

Ulrik Laursen skiftede til FCK fra OB i vinterpausen i år.Kommentér

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

*Top-menu
Menu