Наши партнеры

MenuFCK udlejer målmand til svensk klub

Dansk fodbold

FC København oplyser i dag på klubbens hjemmeside, at man har valgt at udleje Nathan Coe til svenske Örgryte. Lejeaftalen løber sæsonen ud.

Hovedstadsklubben FC København har i dag skilt sig af med en af klubbens målmænd. Det drejer sig om Nathan Coe, som er blevet udlejet for resten af sæsonen til den svenske klub Örgryte.

”Det er en glimrende løsning for alle parter, så jeg er godt tilfreds med at vi er blevet enige om at Örgryte disponerer over Nathan sæsonen ud. Vi ønsker ham alt mulig held og lykke,” fortæller sportsdirektør Carsten V. Jensen til klubbens hjemmeside.

”Jeg er utrolig glad for København, men rent sportsligt har jeg mest brug for spilletid på banen lige nu. Så jeg er meget taknemmelig for at klubben er kommet frem til en aftale med Örgryte. Deres førstemålmand er pt. skadet, og det kan godt være at jeg får spilletid med det samme, hvilket jeg har brug for,” forklarer Nathan Coe om sit valg.

Coe tiltrådte i FCK for to år siden, da han skiftede fra hollandske PSV Eindhoven.Kommentér

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

*Top-menu
Menu