
FCK’s sportsdirektør, Carsten V. Jensen, regner stærkt med, at københavnerne forstærker sig i sommerens transfervindue i form af spillere med international klasse.
I weekenden, da sidste runde blev afsluttet, var det en realitet, at FC København i denne måtte tage til takke med bronzemedaljer. Løverne har ikke været uden for top-2 siden for otte siden, dermed lover sportsdirektør, Carsten V. Jensen, at man dykker ned i pengepungen efter midler til forstærkninger.
”Man kan nok ikke forestille sig et FC København, som ikke foretager sig noget i transfervinduet,” fortæller Jensen til Nyhedsavisen.
”Vi vil gerne gøre os i international fodbold, og derfor skal det også være spillere med international klasse, som kommer hertil. Vi vil strække os alt, hvad vi kan for at hente de bedst mulige spillere. Det gør vi altid,” siger Jensen.
Skriv et svar