Наши партнеры

Menu



FCK-mand manglede udfordringer

Dansk fodbold

Martin Vingaard begrunder nu skiftet fra Esbjerg til FCK med, at han ikke blev presset til træningen. Nu vil han arbejde frem imod det danske mesterskab.

I et længere interview med Onside.dk har Martin Vingaard nu oplyst, at han ikke længere blev presset tilstrækkeligt i Esbjerg FB. Han mener derfor, tidspunktet var det rette for at skifte til FC København.

I samme interview fortæller den alsidige midtbanespiller, at han ser Atiba Hutchinson som sin største konkurrent i forhold til, at få plads i startformationen. Selvom det bliver sværere at tilspille sig en plads på holdet, og forventningerne er større i FC København, så mener Vingaard dog, at have noget med i bagagen.

“Det er jeg faktisk glad for at have prøvet, for det at spille under det pres i bunden giver noget, som jeg tror, giver en stor ballast til senere i karrieren,” fortæller Martin Vingaard til Onside.dk

Desuden er han ikke i tvivl om, hvad formålet med klubskiftet gerne skulle resultere i.

“Det er ikke bare for at kalde mig F.C. København-spiller, at jeg er kommet herover. Jeg vil gerne vinde guld.”



Kommentér

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

*



Top-menu
Menu