Наши партнеры

MenuFCK-bænkevarmer forlænger

Dansk fodbold

FC Københavns aldrende back, Niclas Jensen, har trods lidt spilletid i den forgangne sæson, valgt at forlænge sin kontrakt, så den først udløber ved årsskiftet.

FC Københavns back, 34-årige Niclas Jensen, har ikke spillet mange kampe for klubben i den netop afsluttede sæson. Den unge svensker Oscar Wendt har nemlig tilspillet sig en fast rolle som klubbens venstreback, hvilket har betydet, at Jensen måtte henvises til bænken.

Klubbens ledelse har dog alligevel lagt et kontraktudspil på bordet, som Niclas Jensen valgte at takke ja til. Derfor fortsætter parternes samarbejde frem til årsskiftet.

Jensen startede sin karriere i Lyngby, mens han tilbage i 1997 skiftede fra PSV Eindhoven til FC København. Han spillede i hovedstadsklubben igennem fem sæsoner, hvorefter udlandet atter kaldte. Han nåede at spille i Manchester City, Borussia Dortmund samt Fuld, inden han valgte at vende hjem til de trykke rammer i FCK i 2007.Kommentér

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

*Top-menu
Menu