Наши партнеры

MenuFC Midtjylland udlejer talent

Dansk fodbold

Tidligere i dag blev Thomas Røll udlejet til Vejle, og nu er også klubbens unge målmandstalent, Jesper Weinkouff, blevet udlejet til Holstebro.

Jesper Weinkouff står stadig bagerst i køen i kampen, mod Martin Raska og Lasse Heinze, om målmandsposten på den jyske hede. Det har nu fået klubben til at reagere, ved at udleje det 19-årige målmandstalent. En beslutning der glæder Holstebros cheftræner Claus Struck

”Vi har hele tiden ledt efter en målmand mere, og det har vi fundet i Jesper Weinkouff, som er en ung mand, som gerne vil noget med fodbolden. Det styrker jo også konkurrencen lidt,” udtaler klubbens cheftræner, Claus Struck, således til bold.dk.Kommentér

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

*Top-menu
Menu