Наши партнеры

MenuEsbjerg skriver med talentfulde brødre

Dansk fodbold

Esbjerg fB har underskrevet etårige aftaler med brødrene Jakob og Peter Ankersen, som for kort tid siden blev taget op som seniorspillere.

Esbjerg-talenterne, brødrene Jakob og Peter Ankersen, har spillet i klubben igennem hele deres unge fodboldkarriere. De har begge repræsenteret klubbens U19-hold, mens Peter Ankersen også har slået sine folder i 2. divisionstruppen.

De talentfulde spillere har i dag fået en kontrakt hver af et års varighed. Peter Ankersen kan benyttes på begge backpositioner, mens hans bror, Jakob Ankersen, gør sig som angriber.

”Fælles for begge spillere er, at de er dejligt aggressive i deres spil. Vi kan se noget udyrket potentiale i begge spillere. Det bliver spændende at følge deres udvikling,” forklarer sportsdirektør Niels Erik Søndergård til klubbens hjemmeside.Kommentér

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

*Top-menu
Menu