
Det bliver den italienske dommer, Roberto Rosetti, der kommer til at dømme EM-finalen. Den 40-årige dommer dømte også åbningskampen, da Schweiz og Tjekkiet indledte slutrunden.
Roberto Rosetti var manden med fløjten, da EM blev skudt i gang med en kamp mellem Schweiz og Tjekkiet. Nu har dommeren fået sig endnu en prestigefyldt tjans, da Rosetti skal holde de to finalister i nakken, når EM-finalen skal spilles den 29. juni.
Det er det europæiske fodboldforbund, UEFA, der har udpeget den italienske dommer til at dømme finalen, der for øvrigt skal spilles i den østrigske hovedstad, Wien.
Desuden har UEFA udpeget dommere til semifinalerne, hvor schweiziske Massimo Busacca dømmer Tyskland – Tyrkiet, mens belgieren Franck de Bleeckere får æren af at dømme Spanien – Rusland.
Skriv et svar