Наши партнеры

MenuEduardo blot tre uger fra comeback

Engelsk fodbold

Der er ikke længe til, at kroatiske Eduardo igen kan trække i den rødhvide Arsenal-trøje og få det comeback, som han har længes efter siden han brækkede benet. Der er ifølge klubbens læger ikke andet end tre uger tilbage.

Det var Birmingham-spilleren, Martin Taylor, der leverede et halvt år langt mareridt for Eduardo, der brækkede benet efter en vanvidstackling fra forsvarsspilleren. Selve akten foregik tilbage i februar, og nu, hvor efteråret er kommet, og julen så småt er på vej, er der blot tre uger tilbage med genoptræning og sure miner for Eduardo.

“Eduardo er tre uger fra at være klar,” siger klubbens franske manager, Arsene Wenger, hvorfor situationen nu er lysnet en del for den klejne angriber. Den farlige spids nåede at nette 12 gange i sin første sæson for Arsenal, før skaden indtraf.Kommentér

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

*Top-menu
Menu