Наши партнеры

MenuDansk Ajax-stortalent med til Sydafrika

Andet fodbold

Den blot 17-årige dansker, Christian Eriksen, har leveret nogle gode præstationer på Ajax’ talenthold, hvilket nu bliver belønnet med en plads i førsteholdstruppen til holdets træningstur til Sydafrika.

Det danske stortalent, 17-årige Christian Eriksen, har repræsenteret den hollandske storklub Ajax siden 2008, hvor han har leveret nogle gode præstationer for klubbens talenthold.

Eriksen belønnes nu for sit gode spil, med en billet til Sydafrika sammen med førsteholdet, hvor de skal på træningslejr.

”Han mangler stadig lige det sidste, men han skal med til Sydafrika,” forklarer Martin Jol ifølge klubbens hjemmeside, og han fortæller videre, at Eriksen nok ikke vil blive sendt for løverne i det første opgør.

”Han er en ung knægt og kan få et mentalt knæk. Det vil jeg ikke tillade,” siger træneren.Kommentér

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

*Top-menu
Menu