Наши партнеры

MenuDan Anton bliver permanent i Viborg

Dansk fodbold

Den tidligere Brøndby-back, har skrevet en et-årig aftale med holdet fra Domkirkebyen, hvor han i foråret spillede som amatør.

Dan Anton spillede i foråret på en amatøraftale i Viborg, efter han blev fristillet i norske Lillestrøm.

Danton, som han blev kaldt i Brøndby-tiden er glad for at give noget tilbage til Viborg, som tog ham ind som amatør i foråret.

”Når der er nogen, der hjælper mig, vil jeg gerne give noget igen, så det er super, at det lykkedes at få en kontrakt på plads. Folk i Viborg er venlige, og jeg kommer godt ud af det med holdkammeraterne, så jeg er faldet godt til,” siger den nye Viborg-spiller til klubbens hjemmeside.

Viborg spiller som bekendt i første division i næste sæson, men det ser Johansen blot som en udfordring.

”Det bliver spændende næste år, for det er ikke noget, jeg har prøvet før og heller ikke noget, jeg havde regnet med, at jeg skulle komme til at prøve. Men jeg ser det som en udfordring, og jeg synes klubbens ambitionsniveau passer til mit, for det er en klub, der vil fremad,” slutter højre backen.

Udover Dan Anton, har Viborg også skrevet kontrakt med Jesper Lindegaard, som indtil videre har spillet for klubbens Danmarksserie-hold.Kommentér

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

*Top-menu
Menu