
I aften møder cypriotiske APOEL Nicosia Madrid-klubben Atlético Madrid. APOEL var som bekendt det hold, som avancerede på bekostning af FC København.
Den spanske hovedstadsklub Atletico Madrid får i aften besøg af cypriotiske APOEL Nicosia, som blev lyseslukkeren for FC Københavns Champions League-eventyr i denne sæson.
Atletico Madrid har endnu ikke vundet i den nye sæson af Primera Division, hvor de lagde ud med at tabe til Malaga med hele 3-0, mens de senest spillede uafgjort 1-1 med Racing Santander.
APOEL Nicosia spillede senest 0-0 med Paphos, mens de i runden forinden tabte 4-3 til APOP/Kinyras.
Madrid-holdet kan glæde sig over, at Antonio Lopez og Jose Antonio Reyes begge er tilbage i truppen, efter at have kommet sig over deres respektive skader. Raul Garcia, Mariano Pernia og Ignacio Camacho døjer med skader og er derfor ude. APOEL’s Altin Haxhi har karantæne.
Bekræftede opstillinger:
Atlético Madrid:
Perea – Pablo Ibáñez – Ujfalusi – Álvaro Domínguez
Jurado – Paulo Assuncão – Simão
Agüero – Cléber Santana – Forlán
APOEL Nicosia:
Poursaitides – Kontis – Paulo Jorge – Haxhi
Kosowski – Michail – Nuno Morais – Charalambides
Hélio Pinto
Zewlakow
TotalBold.dk’s bud på kampen:
Atlético Madrid bør vinde denne kamp. Vi tror, at de besejrer cyprioterne 2-1, trods en noget usikker ligastart for hovedstadsklubben.
Husk TotalBold.dk’s Champions League-tippespil,
hvor du kan deltage gratis i konkurrencen om et gavekort på 500 kroner til Unisport.dk! – Læs mere om spillet her.
Skriv et svar