Наши партнеры

MenuCL-mandskab har fyret træner efter fem måneder

Champions League

Olympiakos har i dag opsagt deres samarbejde med den 41-årige træner Temuri Ketsbaia dagen inden de møder AZ Alkmaar i deres første kamp i dette års Champions League.

Tilbage i maj måned blev den tidligere georgiske landsholdsspiller Temuri Ketsbaia præsenteret som træner i den græske storklub Olympiakos, efter han havde haft et succesfuldt ophold hos cypriotiske Anorthosis Famagusta, som slog Olympiakos ud af CL-kvalifikationen i sidste sæson.

Ketsbaia har dog i dag modtaget silkesnoren blot fem måneder efter ansættelsen, efter han har ført Olympiakos til kun to point i sæsonens første fire kampe i den græske liga. Det bekræfter Olympiakos selv, der som afløser har forfremmet Bozidar Bandović fra klubbens scouting-afdeling.

På rygtebasis har der været meldt om et dårligt forhold mellem Temuri Ketsbaia og spillertruppen, mens klubbens fans heller ikke har været tilfreds med klubbens sæsonstart.

Olympiakos skal i morgen aften møde hollandske AZ Alkmaar i deres første kamp i dette års Champions League.Kommentér

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

*Top-menu
Menu