Наши партнеры

MenuBurnley sætter transfer-rekord

Engelsk fodbold

Burnley sikrede sig oprykning til Premier League ved sæsonafslutningen, og de viser nu, at de har tænkt sig at blive i ligaen. Klubben har således forstærket truppen med en skotte, der bliver klubbens dyreste indkøb.

Den nyindkøbte spiller er 22-årige Steven Fletcher, der har underskrevet en 4-årig aftale med Burnley. Klubben måtte slippe ca. 30 mio. kroner for ham, hvilket gør Fletcher til det dyreste indkøb i klubbens historie. Den tidligere rekord blev sat sidste år, hvor Burnley hentede Martin Paterson og Chris Eagles til klubben til ca. 15 mio. kroner for hver af spillerne.

Fletcher er angriber og har spillet for den skotske klub, Hibernian, i hele sin karriere. Den startede i 2003, og i de mellemliggende 6 sæsoner har han spillet 189 kampe for klubben og scoret 52 gange. Desuden har han spillet 4 kampe for det skotske landshold.

Steven Fletcher præsenteres i klubben på torsdag.Kommentér

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

*Top-menu
Menu