Наши партнеры

MenuBrøndby præsenterer stort underskud

Dansk fodbold

Brøndby præsenterede i dag regnskabet fra 2007 og det viser et underskud på 24 millioner kroner før skat. Dette er næsten 100 millioner dårligere end regnskabet fra sidste år.

Brøndby har oplevet en sportslig krise, der nu også påvirker klubbens regnskab. Klubben fra Vestegnen præsenterede onsdag regnskabet for 2007, og det viser et underskud på 24 millioner kroner. Det er næsten 100 millioner dårligere end sidste år.

I klubbens omsætning har der været en lille fremgang. Omsætningen er således steget fra 130,3 millioner kroner i 2006 til 133,7 millioner kroner i 2007. Dette svarer til en stigning på 2,7 procent, som dog er mindre end klubbens forventninger.

”Den relativt lave stigning skal dog ses i lyset af, at de sportslige resultater ikke har levet op til selskabets forventninger,” skriver Brøndby således i en pressemeddelelseKommentér

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

*Top-menu
Menu