Siden Peter Schmeichels bud på Brøndby, der gik op i røg, har flere større investorer meldt sig på banen.
Brøndby afviste for fjorten dage siden et tilbud fra en investorgruppe med Peter Schmeichel, der lød på 250 millioner kroner. Brøndbys prompte afvisning har dog ikke afholdt andre investorer fra at komme med tilbud, således har flere større investorer kommet med tilbud, fortæller bestyrelsesformand Per Bjerregaard
”Efter investorgruppens købstilbud har vi fået en hel del henvendelser fra betydende investorer, som har tilbudt at skyde kapital i selskabet, selv om der er flere aktieklasser. Jeg tror ikke, vi vil få problemer med at tiltrække ekstern kapital selv med de to aktieklasser,” udtalte Bjerregaard til Nyhedsbrev for Bestyrelser.
I øjeblikket har Brøndby delt aktierne op i A- og B-aktier. A-aktierne har ti gange så meget at sige som B-aktierne, og størstedelen af A-aktierne ligger i Brøndbyernes IF Fodbold Fond.

d. 16/03/2026 23:37 |
Skriv et svar