Наши партнеры

MenuBerlusconi: Pato er den nye Kaka

Italiensk fodbold

Chelsea jagter Alexandre Pato, men AC Milans præsident, Silvio Berlusconi, vil ikke sælge klubbens unge angriber, Alexandre Pato, fordi han mener, at den brasilianske angriber på længere sigt skal erstatte Kaka, som AC Milans offensive banebryder.

Mens den italienske storklub, AC Milan, prøver at bevare de resterende spiller, og samtidig styrke truppen yderligere, efter tabet af klubbens største stjerne Kaka, forlyder det fra flere rygter, at Chelsea med Carlo Ancelotti ved roret har set sig lune på AC Milans guldfugl. Dette afviser AC Milans præsident, Silvio Berlusconi, dog på det kraftigste, og fortæller, at Alexandre Pato ikke er til salg.

“Vi har under ingen omstændigheder tænkt os at sælge Alexandre Pato. Vi forventer tværtimod, at han bliver i klubben, og får en fantastisk karriere med tiden. Jeg tror han vil erstatte Kaka, som vores bærende offensive kraft,” fortæller præsident, Silvio Berlusconi, til klubbens hjemmeside.

Alexandre Pato har på trods af sine kun 19 år allerede scoret 24 mål for Rossoneri, siden sin ankomst i 2007 fra brasilianske Internacional.Kommentér

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

*Top-menu
Menu