Наши партнеры

Menu



Bekræftet: White forlader AGF

Dansk fodbold

AGF’s 27-årige amerikaner Jeremiah White har besluttet sig for at forlade den danske klub med øjeblikkelig virkning.

Jeremiah White har besluttet sig for at forlade AGF med øjeblikkelig virkning, på trods af, at der kun var et halvt år tilbage af hans hidtidige kontrakt.

”Jeremiah har været en vigtig i brik i genopbygningen af vores hold. Han er en fin spiller, der fortsat kunne have spillet en vigtig rolle på holdet, men på grund af nogle skattemæssige forhold er vi i fællesskab kommet frem til, at den bedste løsning for begge parter er at ophæve samarbejdet,” fortæller sportschef Brian Steen Nielsen til klubbens hjemmeside.

”Jeremiah har sat et fint aftryk – ikke bare i AGF, men i hele SAS Ligaen. Han er en publikumsspiller, som vi vil komme til at savne, men når det er sagt, føler jeg, at vi er dækket godt ind på kantpositionerne. Efter nytår får vi glæde af Stephan Petersen, og derudover har vi blandt andre Jakob Poulsen, Benny Feilhaber og David Devdariani til at løfte opgaven.”

27-årige White har set sig nødsaget til at forlade Århus-klubben, idet hans forskerordning udløber.

”Jeg har haft det godt i AGF, men på grund af en markant ændret skattesituation har jeg sammen med min familie fundet det bedst at søge nye græsgange,” forklarer White, og uddyber:

”Jeg vil komme til at savne mine holdkammerater – specielt Nando, som jeg har fået et stærkt venskab med, og som betyder meget for mig. Jeg har også fået mange venner i byen – blandt andre i min bibelstudiegruppe, og dem vil jeg også savne – ligesom AGF’s fantastiske fans, der altid har støttet mig, lyder det fra den hurtige offensivspiller.”

Jeremiah White løfter også sløret for, at han har en række tilbud på hånden, men hvad fremtiden bringer er endnu uvist. Han nåede at repræsentere AGF i 93 kampe igennem tre år i klubben.



Kommentér

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

*



Top-menu
Menu