Наши партнеры

Menu



Bekræftet: Oddset Cup 2010 i Brøndby Hallen aflyst

Oddset Cup

Det traditionsrige uofficielle DM i indendørs fodbold i Brøndby Hallen bliver ikke afholdt i 2010. Forklaringen er, at klubbernes kampprogram er væsentligt strammere end de forrige år, grundet VM-slutrunden 2010, hvor Danmark deltager.

Brøndby Hallen skulle oprindeligt have lukket dørene op søndag den 10. januar 2010 til det traditionsrige indendørs stævne for SAS Liga-klubberne, som dog fortsat ikke er i DBU-regi og derfor betegnes som uofficielt.

Divisionsforeningen har dog i dag bekræftet, at stævnet ikke bliver afholdt næste år, grundet sportslige hensyn, som de er nødsaget til at tage.

“Det skyldes at klubberne ikke kan passe det ind i kampprogrammet. Spillerne skal efter en lang efterårssæson – som ikke kan være kortere, da vi på grund af FIFA’s kalender skal stoppe midt i maj næste år – have ferie, og de kan ikke nå at være i forsvarlig fysisk form til lige efter nytår,” fortæller Divisionsforeningens direktør, Claus Thomsen, til 90minutter.dk.

Hovedårsagen er VM-slutrunden i Sydafrika næste sommer, hvor Danmark er blandt de 32 deltagende nationer. Divisionsforeningen arbejder dog hårdt på en anden løsning, fordi det ventes at blive et tilbagevendende problem hvert år fremover sådan som den internationale fodboldkalender er sammensat.

“Vi synes selvfølgelig også, det er ærgerligt og prøver at se, om vi kan finde et andet muligt koncept, men det er svært. Arrangementets økonomi har altid været udmærket uden at være fantastisk, så det er ikke det, der stopper os,” fastslår Claus Thomsen.



Kommentér

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

*



Top-menu
Menu