Arsenal bekræftede i dag kort før middag, at klubben er enig med Barcelona om prisen for Thierry Henry.
Hovedpersonen Henry bekræftede selv tidligere i dag, at han var på vej til Barcelona. Det eneste som mangler før skiftet kan blive en realitet, er de personlige krav som Henry skal have på plads plus det obligatoriske lægetjek, som franskmanden også skal gennemgå.
Barcelona menes at skulle punge ud med 175 millioner kroner for Henry, dette beløb er dog endnu ikke bekræftet. Det er blot meddelt på Arsenals hjemmeside, at man er enige med Barcelona omkring handlen af klubbens største profil.
Thierry Henry forventes at gennemgå lægetjekket på mandag, hvorefter han vil underskrive en fireårig kontrakt med klubben. Hos ’The Gunners’ nåede Henry at score 226 mål i 369 kampe, hvor han også slog alle scoringsrekorder i klubbens historie.

d. 16/03/2026 23:37 |
' de bliver uovervindelige B)
VISCA EL BARCA!