Наши партнеры

MenuBælum vender hjem til Silkeborg

Dansk fodbold

Thomas Bælum vender efter fire år i udlandet hjem til Danmark, hvor han har skrevet kontrakt med 1. divisionsklubben Silkeborg.

Efter fire år i udlandet i klubber som tyske Duisburg og senest hollandske Willem II, vender Thomas Bælum snuden hjem mod Danmark igen. Her har danskeren valgt at underskrive en kontrakt med Silkeborg, der spiller i 1. division. Dette oplyser Silkeborg på klubbens hjemmeside.

”Thomas Bælum er en intelligent spiller, som i mange år kontinuerligt har bevist sin høje klasse både i dansk og international fodbold. Han er forudseende i sit spil, dygtig med bolden og en rigtig vindertype med store lederegenskaber. Jeg anser ham for at være en meget markant styrkelse af vores hold,” siger cheftræner Peder Knudsen.

Bælum har tegnet en treårig kontrakt og tiltræder i Silkeborg den 1. juli 2008.Kommentér

En kommentar til “Bælum vender hjem til Silkeborg

  1. Andreas Johnke siger:

    Glimrende indkøb, men det skal der også til hvis vi skal tage en oprykningsplads fra Lyngby eller Viborg…

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

*Top-menu
Menu