Наши партнеры

MenuArsenal fremlægger stort overskud

Engelsk fodbold

Den engelske London-klub, Arsenal, fremlagde fredag et stort overskud på kontoen. Tilmed er amerikaneren Stan Kroenke, der ejer 12 procent af aktierne i klubben, blevet valgt ind i bestyrelsen.

Fredag kunne Arsenal fremlægge et kæmpe overskud på kontoen, da klubben fremlagde sine regnskaber for det seneste år. Arsenal har forøget klubbens kapital med hele 350 millioner kroner siden sidste år. Her har forbedrede TV-aftaler været en væsentlig finger i spillet, da nye af disse sikrede klubben godt 2 milliarder kroner mere til indtjeningen.

Dog har omkostningerne af et nyt Highbury Stadion tæret på økonomien, hvorfor overskuddet “kun” er blevet til 350 millioner kroner. Samme dag som de gode tal fremlægges, er amerikaneren Stan Kroenke blevet valgt ind i London-klubbens bestyrelse. Denne ejer hele 12 procent af aktierne i klubben.Kommentér

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

*Top-menu
Menu