Наши партнеры

MenuArnesen ny sportsdirektør i Chelsea

Engelsk fodbold

Danske Frank Arnesen tiltræder med øjeblikkelig virkning i en ny rolle i Chelsea. Danskeren skifter sin forhenværende stilling som talentchef ud med jobbet som sportsdirektør.

Chelsea meddeler søndag på sin hjemmeside, at man har ansat Frank Arnesen i stillingen som sportsdirektør. Før har Arnesen fungeret som talentspejder i klubben, men nu skal danskeren agere bindeled mellem trænerstaben og ledelsen.

Jobbet som sportsdirektør har ansvarsområder indenfor koordinering af førsteholdets aktiviteter, og derudover skal Arnesen fungere som sparringspartner for den nye Chelsea-manager, Carlo Ancelotti. Frank Arnesen fortsætter sit arbejde med Chelseas reserver og klubbens fodboldakademi.

Klubben fortæller desuden, at klubbens stigende udvikling har betydet, at man ønskede mere støtte til staben omkring senior-holdet, og at den daglige træning på klubbens anlæg, Cobham, fremover vil få Arnensens kompetencer til at hjælpe den strategi som man har på længere sigt.Kommentér

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

*Top-menu
Menu