Наши партнеры

MenuAGF indfører nye regler på hjemmebanen

Dansk fodbold

AGF har besluttet sig for at stramme reglerne på NRGi Park. I klubbens nye regelsæt står der således, at hvis en tilskuer løber ind på banen, skal den pågældende betale 10.000 kroner i bøde.

AGF har nu taget nye metoder i brug, eftersom de ikke mener, at hooliganregistreret virker efter hensigten. Man har derfor besluttet, at ændre ordensreglementet på NRGi Park, så man nu kan give store bøder til tilskuer, som betræder banen under kamp.

Derudover vil man også straffe dem, som kravler over hegnet mellem de forskellige tilskuerafsnit. Bøden for disse lovovertrædelser er 10.000 kroner, som skal betales i samme øjeblik, man bliver pågrebet.

”Beløbets størrelse er den andel, som vi vurderer, er rimelig i forhold til de udgifter, vi har til sikkerhedsforanstaltninger i form af overvågning, afspærring og vagtpersonale med videre,” fortæller Peter Kjærgaard, direktør for NRGi Park, til klubbens hjemmeside.

Såfremt man tænder romerlys eller andet fyrværkeri på lægterne, vil det medføre en bøde på 4.000 kroner.Kommentér

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

*Top-menu
Menu