Наши партнеры

Menu16-årig på kontrakt i Nordsjælland

Dansk fodbold

FC Nordsjælland har i dag skrevet en treårig kontrakt med den blot 16-årige-målmand, David Jensen, der har været på klubbens ungdomshold i godt tre år.

David Jensen er nok ikke et navn, der springer i øjnene i fodbolddanmark, men det kan være, at det i fremtiden gør. Den 16-årige målmand har nemlig skrevet en treårig kontrakt med FC Nordsjælland i dag.

“Det er det jeg har drømt om siden jeg startede i FCN for tre år siden. Det er en spændende klub med store ambitioner, og efter jeg fik lov til at træne med hos SAS liga truppen i efterårsferien, så vidste jeg det var det jeg ville,” siger David Jensen til klubbens hjemmeside.

Den unge målmand har tidligere haft et kontrakttilbud fra skotske Celtic, som han dog takkede nej til. Han skal efter planen være tredjemålmand i FC Nordsjælland til at starte med.Kommentér

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

*Top-menu
Menu