Наши партнеры

Menu



Forum

Officiel Tour de Fr...
 
Notifications
Clear all

Officiel Tour de France-tråd!

86 Indlæg
13 Brugere
0 Likes
13.2 K Set ialt
Lasse Hansen
(@lasse-hansen)
Indlæg: 176
Estimable Member
Topic starter
 

Så begynder Touren i morgen!
Hvem nupper prologen?

Selv tror jeg på David Millar.

 
Lagt op : 06/07/2007 7:33 pm
Pernille Nielsen
(@pernille-nielsen)
Indlæg: 255
Reputable Member
 

Jeg håber på en Fabian Cancellara fra CSC eller måske en David Zabriskie ligeledes fra CSC.

Ellers er Bradley Wiggins og David Millar også et par gode bud på en vinder - efter min mening.

 
Lagt op : 06/07/2007 7:42 pm
Lasse Hansen
(@lasse-hansen)
Indlæg: 176
Estimable Member
Topic starter
 

Ja, jeg glæder mig også hyldende meget til at se Wiggins på hjemmebane.
Kunne alligevel være stor, hvis han tog sejren i London 🙂

 
Lagt op : 06/07/2007 7:51 pm
Pernille Nielsen
(@pernille-nielsen)
Indlæg: 255
Reputable Member
 

Ja, det kunne være rimelig fedt, og han vil da sikkert også gøre alt for at vinde, når nu det er i England.

Personligt har jeg ikke set så meget til ham før, så jeg glæder mig ligeledes til at se ham i aktion i morgen.

 
Lagt op : 06/07/2007 7:57 pm
Mikkel Lasson
(@mikkel-lasson)
Indlæg: 1185
Noble Member
 

Der er mange ryttere, der kan tage den gule trøje i morgen. Zabriskie, Cancellara, Wiggins og Millar ser jeg som de største favoritter. Wiggins og Millar er fordi de er på hjemmebane. Jeg ved godt, at Millar ikke er englænder, men han er fra Skotland, og det er vel også en slags hjemmebane, da det er under Storbrittannien. 🙂

 
Lagt op : 06/07/2007 8:23 pm
Lasse Hansen
(@lasse-hansen)
Indlæg: 176
Estimable Member
Topic starter
 

Tror sgu ikke meget på Zabriskie.
Hvis I så Tour-optakten på TV2 - Så troede han jo ikke på, at han ville vinde i morgen.
Men det kan være, at det bare var den sædvanlige Zabriskie-humor, som han jo er kendt for.

 
Lagt op : 06/07/2007 8:35 pm
AK
 AK
(@ak)
Indlæg: 1241
Noble Member
 

Jeg glæder mig til imorgen. Det er så fantastisk hvert år at se Tour de France, ligemeget dopingen. Nu ser jeg så også alle løb, som bliver vist på TV(Af de kanaler jeg kan tage)

Jeg anser Millar, Canceralla og Wiggins som storfavoritter.
Millar vil gerne vinde og han har jo vundet VM i enkelstart(Godt nok som dopet, men hvad fanen?).
Wiggins kommer jo til at køre forbi det hus han er vokset op i, så han vil jo gerne vinde og så vandt han jo også prologen i Tour de Suisse.
Canceralla er min nok største favorit. Han er jo verdensmestre, men selvfølgelig er prolog jo heller ikke en enkelstart. Han er dog en fantastisk dygtig temporytter.
Af outsidere vil jeg mene Hushovd og Klöden.
Hushovd har jo faktisk vundet prologen i TDF før og der må jo så bevise at han godt kan køre prolog.
Klöden gør det altid godt på enkelstart, men nu er den jo kort, så ved ikke helt.

I den samlede sejr anser jeg Leipheimer, Vinokourov og Valverde som storfavoritter.(Jeg kan dog godt have glemt nogen).
Leipheimer har en fantastisk hold bag sig og han er en fantastisk rytter.
Vinokourov er en fantastisk rytter og har gode hjælpere i Kaschenkin og Klöden.
Valverde har godt nok aldrig gennemført TDF, men han anses for mig alligevel for storfavorit, nu når han er en klasse allrounder.

God Tour de France til alle.
Skriver nok et længere indlæg i morgen omkring favoritterne(måske)

 
Lagt op : 06/07/2007 9:00 pm
Anders Caroe
(@anders-caroe)
Indlæg: 47
Eminent Member
 

FAVORITTEN i morgen er Cancellara. Andre kommer så i anden række. Dvs. Wiggins, Millar, Hushovd lige bagefter og så resten i tredje gruppe.

Mulige Tour-vindere: Vino, Klöden, Menchov. Vil gerne komme ind på nogen af dem senere.

 
Lagt op : 06/07/2007 10:12 pm
AK
 AK
(@ak)
Indlæg: 1241
Noble Member
 

Caisse d'Epargne_
11. Oscar Pereiro (ESP)
12. David Arroyo (ESP)
13. José Vicente Garcia Acosta (ESP)
14. José Ivan Gutierrez (ESP)
15. Vladimir Karpets (RUS)
16. Francisco Perez (ESP)
17. Nicolas Portal (FRA)
18. Alejandro Valverde (ESP)
19. Xabier Zandio (ESP)

T-Mobile:
21. Michael Rogers (AUS)
22. Marcus Burghardt (GER)
23. Mark Cavendish (GBR)
24. Bernhard Eisel (AUT)
25. Linus Gerdemann (GER)
26. Bert Grabsch (GER)
27. Kim Kirchen (LUX)
28. Axel Merckx (BEL)
29. Patrick Sinkewitz (GER)

Team CSC:
31. Carlos Sastre (ESP)
32. Kurt-Asle Arvesen (NOR)
33. Fabian Cancellara (SUI)
34. Inigo Cuesta (ESP)
35. Stuart O'Grady (AUS)
36. Frank Schleck (LUX)
37. Christian Vande Velde (USA)
38. Jens Voigt (GER)
39. David Zabriskie (USA)

Predictor Lotto:
41. Cadel Evans (AUS)
42. Mario Aerts (BEL)
43. Dario Cioni (ITA)
44. Chris Horner (USA)
45. Leif Hoste (BEL)
46. Robbie McEwen (AUS)
47. Fred Rodriguez (USA)
48. Johan Vansummeren (BEL)
49. Wim Vansevenant (BEL)

Rabobank:
51. Denis Menchov (RUS)
52. Michael Boogerd (NED)
53. Bram de Groot (NED)
54. Thomas Dekker (NED)
55. Juan Antonio Flecha (ESP)
56. Oscar Freire (ESP)
57. Grischa Niermann (GER)
58. Michael Rasmussen (DEN)
59. Pieter Weening (NED)

AG2R Prevoyance:
61. Christophe Moreau (FRA)
62. Jose Luis Arrieta (ESP)
63. Sylvain Calzati (FRA)
64. Cyril Dessel (FRA)
65. Martin Elmiger (SUI)
66. John Gadret (FRA)
67. Simon Gerrans (AUS)
68. Stéphane Goubert (FRA)
69. Ludovic Turpin (FRA)

Euskaltel-Euskadi:
71. Haimar Zubeldia (ESP)
72. Igor Anton (ESP)
73. Mikel Astarloza (ESP)
74. Jorge Azanza (ESP)
75. Inaki Isasi (ESP)
76. Inigo Landaluze (ESP)
77. Ruben Perez (ESP)
78. Amets Txurruka (ESP)
79. Gorka Verdugo (ESP)

Lampre-Fondital:
81. Alessandro Ballan (ITA)
82. Daniele Bennati (ITA)
83. Paolo Bossoni (ITA)
84. Marzio Bruseghin (ITA)
85. Claudio Corioni (ITA)
86. Danilo Napolitano (ITA)
87. Daniele Righi (ITA)
88. Tadej Valjavec (SLO)
89. Patxi Vila (ESP)

Gerolsteiner:
91. Stefan Schumacher (GER)
92. Robert Förster (GER)
93. Markus Fothen (GER)
94. Heinrich Haussler (GER)
95. Bernhard Kohl (AUT)
96. Sven Krauss (GER)
97. Ronny Scholz (GER)
98. Fabian Wegmann (GER)
99. Peter Wrolich (AUT)

Crédit Agricole:
101. Thor Hushovd (NOR)
102. William Bonnet (FRA)
103. Alexandre Botcharov (RUS)
104. Anthony Charteau (FRA)
105. Julian Dean (NZL)
106. Dmitriy Fofonov (KAZ)
107. Patrice Halgand (FRA)
108. Sébastien Hinault (FRA)
109. Christophe Le Mevel (FRA)

Discovery Channel:
111. Levi Leipheimer (USA)
112. Alberto Contador (ESP)
113. Vladimir Gusev (RUS)
114. George Hincapie (USA)
115. Egoi Martinez (ESP)
116. Benjamin Noval (ESP)
117. Sergio Paulinho (POR)
118. Yaroslav Popovych (UKR)
119. Tomas Vaitkus (LTU)

Bouygues Telecom:
121. Pierrick Fédrigo (FRA)
122. Stef Clement (NED)
123. Xavier Florencio (ESP)
124. Anthony Geslin (FRA)
125. Laurent Lefèvre (FRA)
126. Jérôme Pineau (FRA)
127. Matthieu Sprick (FRA)
128. Johann Tschopp (SUI)
129. Thomas Voeckler (FRA)

Agritubel:
131. Juan Miguel Mercado (ESP)
132. Freddy Bichot (FRA)
133. Moïse Duenas (ESP)
134. Romain Feillu (FRA)
135. Eduardo Gonzalo (ESP)
136. Cédric Hervé (FRA)
137. Nicolas Jalabert (FRA)
138. Benoît Salmon (FRA)
139. Nicolas Vogondy (FRA)

Cofidis:
141. Sylvain Chavanel (FRA)
142. Stéphane Augé (FRA)
143. Geoffroy Lequatre (FRA)
144. Cristian Moreni (ITA)
145. Nick Nuyens (BEL)
146. Ivan Parra (COL)
147. Staf Scheirlinckx (BEL)
148. Rik Verbrugghe (BEL)
149. Bradley Wiggins (GBR)

Liquigas:
151. Filippo Pozzato (ITA)
152. Michael Albasini (SUI)
153. Manuel Beltran (ESP)
154. Kjell Calström (SWE)
155. Murilo Fischer (BRA)
156. Aliaksandr Kuschynski (BLR)
157. Manuel Quinziato (ITA)
158. Charles Wegelius (GBR)
159. Frederik Willems (BEL)

Française des Jeux:
161. Sandy Casar (FRA)
162. Sébastien Chavanel (FRA)
163. Mickaël Delage (FRA)
164. Rémy Di Grégorio (FRA)
165. Philippe Gilbert (BEL)
166. Lilian Jégou (FRA)
167. Matthieu Ladagnous (FRA)
168. Thomas Lövkvist (SWE)
169. Benoît Vaugrenard (FRA)

Quick Step-Innergetic:
171. Tom Boonen (BEL)
172. Carlos Barredo (ESP)
173. Steven De Jongh (NED)
174. Juan Manuel Garate (ESP)
175. Sébastien Rosseler (BEL)
176. Gert Steegmans (BEL)
177. Bram Tankink (NED)
178. Matteo Tosatto (ITA)
179. Cédric Vasseur (FRA)

Milram:
181. Erik Zabel (GER)
182. Alessandro Cortinovis (ITA)
183. Ralf Grabsch (GER)
184. Andriy Grivko (UKR)
185. Christian Knees (GER)
186. Brett Lancaster (AUS)
187. Alberto Ongarato (ITA)
188. Enrico Poitschke (GER)
189. Marcel Sieberg (GER)

Astana:
191. Alexandre Vinokourov (KAZ)
192. Antonio Colom (ESP)
193. Maxim Iglinskiy (KAZ)
194. Serguei Ivanov (RUS)
195. Andrey Kashechkin (KAZ)
196. Andreas Klöden (GER)
197. Daniel Navarro (ESP)
198. Gregory Rast (SUI)
199. Paolo Savoldelli (ITA)

Saunier Duval:
201. David Millar (GBR)
202. Iker Camano (ESP)
203. David Canada (ESP)
204. Juan Jose Cobo (ESP)
205. David de la Fuente (ESP)
206. Ruben Lobato (ESP)
207. Iban Mayo (ESP)
208. Christophe Rinero (FRA)
209. Francisco Ventoso (ESP)

Barloworld:
211. Alexander Efimkin (RUS)
212. Félix Cardenas (COL)
213. Gianpaolo Cheula (ITA)
214. Enrico Degano (ITA)
215. Geraint Thomas (GBR)
216. Robert Hunter (RSA)
217. Paolo Longo Borghini (ITA)
218. Kanstantsin Siutsou (BLR)
219. Mauricio Soler (COL)

Kilde: tour.tv2.dk

Her er så startlisten til årets Tour de France. Det sjove er at der ingen ryttere som har nr. 1, men det er jo klart nok, når man ikke ved hvem der vandt sidste år!....

Under løbet vil jeg opdatere overstående. Jeg vil skrive udgået osv. Men jeg uheldigvis ikke så meget på nettet de næste 12 dage.

Lad venligst være med at quote dette indlæg.

edit: Har valgt bare at ændre rytteren til skrå skrift.

 
Lagt op : 07/07/2007 12:40 pm
Lasse Hansen
(@lasse-hansen)
Indlæg: 176
Estimable Member
Topic starter
 

Astana og CSC ser satme stærke ud!
Det bliver en god Tour!

 
Lagt op : 07/07/2007 1:47 pm
Mikkel Lasson
(@mikkel-lasson)
Indlæg: 1185
Noble Member
 

Så klarede Cancellara sgu presset og vandt meget overbevisende. Jeg troede selv ikke på, at han ville slå Klödens tid, da den var meget god, men efter den første mellemtid, så var jeg ikke i tvivl om, at han ville hive den hjem. Dejligt for CSC! 🙂

 
Lagt op : 07/07/2007 7:31 pm
Lasse Hansen
(@lasse-hansen)
Indlæg: 176
Estimable Member
Topic starter
 

Og dejligt for mit manager hold!
Havde sgu knægten som kajtain.

Dog tror jeg kun på en midterplacering i vores liga efter denne prolog, da jeg kun havde omkring fire ryttere i top-10.

 
Lagt op : 07/07/2007 8:37 pm
Mikkel Lasson
(@mikkel-lasson)
Indlæg: 1185
Noble Member
 

Så blev dagens etape kørt, og hvilken afslutning af McEwen! Han styrter, og hans hold trækker ham op, og man kan ikke se ham før slutningen, men der brager han da også bare igennem! Ingen chance for de andre sprintere! Trøjerne er fordelt således til i morgen:

Gule trøje: Fabian Cancellara, Team CSC
Bjergtrøjen: David Millar, Saunier Duval
Pointtrøjen: Robbie McEwen, Predictor-Lotto
Ungdomstrøjen: Vladimir Gusev, Discovery

 
Lagt op : 08/07/2007 10:36 pm
Pernille Nielsen
(@pernille-nielsen)
Indlæg: 255
Reputable Member
 

Ja. Fantastisk kørt af McEwen. Da jeg personligt godt kan lide Tom Boonen havde jeg håbet på en sejr til ham, men hverken han eller nogen af de andre havde en chance i dag. Rigtig godt og klogt kørt af McEwen.

Håber dog stadig på, at Boonen napper etapen i morgen.

 
Lagt op : 08/07/2007 10:53 pm
Lasse Hansen
(@lasse-hansen)
Indlæg: 176
Estimable Member
Topic starter
 

Fantastisk af McEwen! Han er for syg 😀

Jeg tror også, at Boonen snupper sejren i morgen.. Det er jo trods alt i hjemlandet (:

 
Lagt op : 08/07/2007 11:22 pm
Side 1 / 6
Del:
Top-menu
Menu